Az ülőlap és a háttámla párnázata – ha egyáltalán van párnázata – ma szinte kivétel nélkül szivacspárnázatot jelent. Hol vannak már nagyszüleink keresztfonatú hevederekkel, acélrugókkal és lószőrrel bélelt, jellegzetes módon süppedős karosszékei?! A szivacspárnázat előfutára az 1930-as években feltalált kaucsuk alapú habgumi volt. Az első világháború idején jelentek meg az első, kifejezetten olcsó szivacsmatracok alapjául szolgáló szivacspárnák. Két évtizeden belül a szivacspárnázat mellett megjelentek az impregnált PU habok és a hideghabok is.
Az irodaszék párnázat szerepének azonosítása a fizikához, a nyomáshoz és a mozgáshoz visz vissza: a képlékeny anyag rugalmas közvetítő közeget képez az emberi hát, ülep és combok, valamint a szék támfelületei között. Emellett egyenletesen osztja el a nyomást, és ruganyossága révén igazodik a mikro-mozgásokhoz, illetve azok keletkezéséhez is hozzájárul. A párnázat tehát kényelmi, egészségügyi, sőt ezek mellett design funkciót is betölt. A vastagabb szivacsozás hosszabb időn át képes betölteni funkcióját (nehezebben ülődik ki), továbbá komfortosabb érzést biztosít, legalábbis eleinte. Sok ülésben gyakorlott ember azonban inkább a nem túl vastag, de keményebb, feszes párnázatot részesíti előnyben és az ergonómiai szakértők ajánlása is az, hogy hosszabb használathoz a keményebb az ideális.
A szivacsok típusai
A szivacs 3 fő paramétere felhasználói szempontból a keménység, a rugalmasság és a tartósság. Ezek közül az első kettő tapintással érzékelhető, míg a harmadik csak idővel. A keménység és a rugalmasság a szivacs sűrűségével szoros összefüggésben alakul. A sűrűséget ugyan a felhasználó nem tudja érzékelni, de az említett kapcsolatuk miatt a gyártók mégis a sűrűség számadatával szoktak fogódzót adni az igényes vásárlóknak. Szivacsok esetében a sűrűség mutatója 1 köbméternyi szivacs kilogrammban megadott tömegét jelenti. Ennek megfelelően a székekhez felhasznált szivacsok sűrűsége jellemzően 18 és 60 kg/m3 között szóródik. Természetesen minél magasabb ez a mérőszám, annál magasabb a minőség.
Ezek tükrében, azonos méretű és vastagságú szivacspárnák között is lehet akár 3-4-szeres minőségi különbség, ami a szék árában is tükröződik. A szivacs esetében is igaz, hogy puszta ár helyett ár-érték arányban érdemes gondolkodni. Az olcsó székekbe olcsó szivacs kerül, és azok a párnázatok sajnos rövidebb idő után jelentősen veszítenek rugalmasságukból. Ellenben a magasabb minőségi kategóriájú székek párnázatai nagyobb sűrűségűek, tartósabbak és kényelmesebbek.
A legtöbb székpárnát szivacstömbökből kivágott, szeletelt lapokból készítik, míg léteznek formaöntött ülő- és hátlap párnák is. Utóbbiak a legtartósabbak, akár 10 évnyi használat után is megőrzik eredeti rugalmasságuk 70-80%-át.
A fent említett szivacsok mellett az utóbbi években az úgynevezett memóriás szivacsozás, vagy memóriahabos szivacsozás is kezd teret nyerni – az ágymatracok világát követően – immár a forgószékeknél is. Főleg azért, mert az ilyen habszivacs bár magas sűrűségű, de nagyon lágy és így tökéletesen idomul a testhez, így optimálisabb tartást tesz lehetővé.
Szivacsozás ergonómiai kialakítása
Egyes székeknél az ülő- és hátlap szélein szivacspúpok találhatók, amelyek az ergonomikus testhelyzet felvételét hivatottak elősegíteni. Ez a kialakítás általában kényelmes, ám ez személyfüggő, ezért ha van rá mód, érdemes 10 másodperc helyett hosszabb ideig is tesztelni, hogy az adott ergonomikus kialakítás valóban kényelmes-e, vagy inkább zavaró. Ha memóriahabos szivacsot választunk, több szempontból is nyerő helyzetbe kerülünk: egyrészt a maximálisan testhez igazodó szivacs csökkenti a gerincre nehezedő nyomást, másrészt hipoallergén tulajdonságainak köszönhetően enyhíti az allergiás tüneteket is, ráadásul fokozza (kevésbé gátolja) a vérkeringést a gerinc mellett, a derék és a comb tájékán.
MemoTouch párnázat
Mi is az a MemoTouch párnázat és miért jó használni? A memoTouch nem más, mint a szék alapértelmezett szivacsához plusz rétegként hozzáadott 30 mm-es memóriás szivacspárna. A normál szivacsokhoz képest így nagyobb mértékben igazodik a test formájához, ezért nagyobb mértékben csökkenti az ülés során a comb és fenék szöveteire nehezedő nyomást. Hipoallergén, nem vált ki allergiás reakciókat. Ma már egyre több közkedvelt székhez is elérhető megoldás.