Az aszinkron mechanika révén a szék ülőlapjának és hátlapjának a dőlésszöge külön-külön, egymással nem szinkronizált módon állítható be. Így szélesebb a beállítások lehetősége, nagyobb a székhasználó egyéni mozgástere. Mivel a hátlap és ülőlap dőlésszöge egymástól függetlenül módosítható, a használó saját testi adottságaihoz és az éppen folytatott munkájához legcélszerűbb üléspozíciót állíthatja be.
Az aszinkron-mechanikáknak számos alváltozata van forgalomban, és ezekben az egyes funkciókat kezelő karok elhelyezése is eléggé változatos. A legtöbb változaton 3 kar plusz egy marokcsavar található.
Az aszinkron mechanika működése
Az aszinkron mechanika révén a szék ülőlapjának és háttámlájának dőlésszöge külön-külön, egymással nem szinkronizált módon állíthatóak, így bárki az egyéni igényeihez, vagy saját testi adottságaihoz tudja beállítani a székét. Az aszinkron mechanikás forgószékeken általában 3 kar található. Az ülőlap alatt jobb oldalon elhelyezkedő kar felhúzásával állítható a gázlift, vagyis szabályozható a szék magassága. A háttámla ülőlaphoz viszonyított dőlésszögét szabályozó kar is a szerkezet jobb oldalán található, hátul. Ennek nyitásával (felfelé húzásával) a támla dőlésszöge szabadon állítható, lefele tolásával az adott pozícióban rögzíthető. Az ülőlap dőlésszögét szabályozó kar általában a szék bal oldalán (pl. XENIA szék) vagy az ülés alatt jobb oldalon (pl. UFO szék) található.
Hasznos információ
A háttámla magasságának beállítása vagy egy csavar, vagy egy automatikus szerkezet segítségével. Utóbbi úgy működik, hogy a magasság-állítási tartomány aljáról fokozatonként egyszerűen emeljük a támlát és az adott fokozatban rögzül. A legfelső fokozaton túl emelve a támla ismét a legalsó helyzetbe ugrik vissza.
Az aszinkron mechanika ergonómiai előnye
A szinkronmechanikához képest az aszinkron-mechanika még szabadabb beállítási lehetőséget nyújt a felhasználói optimum megtalálására. A kettő közötti eltérés lényege legjobban az autók automata kontra kézi sebességváltóinak különbségével szemléltethető, aki az egyszerűbb kezelés híve, az inkább a szinkronmechanikát válassza.
A forgószékek esetében általános nehézség, hogy az ergonómiai tervezés az ’átlagos’ testi arányokkal rendelkező, ideális emberképből indul ki, akinek térdei és csípője ülés közben 90 fokos szöget zárnak be, hátgerince a nagykönyvben megírt módon formázza dupla S-rajzolatot, könyökei pedig pontosan derékszögben vannak behajlítva. Továbbá a billentyűzet és a monitor is tökéletesen vannak elhelyezve az ideális íróasztalon. Nos, az átlagostól, illetve az ideálistól eltérő – de a valóságban nyilvánvalóan annál gyakoribb – helyzetekre kínál a másiktól többé személyre szabható, praktikus választ az aszinkron-mechanika. A teljesen egyedi beállítások lehetősége szinte bármely anatómiai adottságú ember számára könnyebbséget jelent, és nem csak elméleti, hanem gyakorlati síkon szolgálja az egészségesebb ülését.